فمینیست های ایرانی

نظرات افراد و شخصیت ها با گرایش زن محور و مردستیزانه

فمینیست های ایرانی

نظرات افراد و شخصیت ها با گرایش زن محور و مردستیزانه

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
 Image

روزنامه ایران در گزارشی در ارتباط با اعلام نتیجه های کنکو 96 نوشت: سازمان سنجش آموزش کشور، روز گذشته اسامی رتبه‌های برتر کنکور 96 را در رشته‌های مختلف اعلام کرد. بر اساس این اعلام پسران، با اکثریت قاطع رتبه‌های برتر گروه‌های ریاضی و تجربی در کنکور 96 بودند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: یعنی در گروه آزمایشی ریاضی، تمام 10 رتبه اول را پسران به دست آوردند. همچنین در گروه علوم تجربی نیز از بین 10 نفر اول، فقط یک دختر حضور دارد. این اتفاق درحالی در کنکور سراسری سال 96 رخ داده است که در سالهای گذشته هم در رشته ریاضی و علوم تجربی پسران در صدر کسب رتبه‌های برتر بودند. 

این درحالیست که طبق آمارهای سازمان سنجش دختران همچنان پیشتاز رقابت‌های کنکور هستند. موضوعی که رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم به آن اشاره کرد و به خبرنگار «ایران» گفت: در سالهای اخیر در دو گروه ریاضی و علوم تجربی پسران نتایج بهتری را به دست می‌آورند. این درحالی است که دختران شرکت‌کننده در آزمون در این گروهها تعدادشان بیشتر از پسران است. 

ابراهیم خدایی با اشاره به اینکه هنوز علت این موضوع برای ما روشن نشده است، اعلام کرد: باید یک کار پژوهشی انجام دهیم تا معلوم شود چرا در دو سال گذشته پسران جزو برترین‌های ریاضی بودند البته ما ده نفر اول را بررسی نمی‌کنیم، با این حال فکر می‌کنم باید نوع مدرسه دانش‌آموزان دختر و پسر و همینطور میزان و نوع مطالعه داوطلبان مورد بررسی قرار گیرد.همچنین باید اعلام کنم که نوع سؤالات در این سالها محتوایی شده است و شاید با تغییر نحوه سؤالات پسران توانسته‌اند بهتر عمل کنند. به گفته وی باید در این باره یک کار پژوهشی انجام شود تا معلوم شود چرا دختران دو سال است نتوانسته‌اند در برخی از گروههای آزمایشی جزو ده نفر اول باشند.

** پذیرش 12 درصد داوطلبان کنکور در دوره‌های روزانه
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین درباره انتخاب رشته داوطلبان گفت: داوطلبان از پنجشنبه 19 تا 23 مرداد فرصت دارند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند، بر اساس برنامه زمانی اعلام شده نتیجه اولیه آزمون سراسری 96 به صورت کارنامه تنظیم و کارنامه تمامی داوطلبان مذکور از ساعت 11 دیروز یکشنبه 15 مرداد روی سایت سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفت.

دکتر خدایی با تأکید بر این که 12 درصد دواطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون سراسری در دوره‌های روزانه پذیرش خواهند شد، گفت: ویژه نامه انتخاب رشته داوطلبان علاوه بر اینکه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته به صورت کاغذی از امروز دوشنبه 16 مرداد ماه سال جاری در تمامی کیوسک‌های مطبوعاتی قابل دسترسی است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تأکید بر اینکه 454 هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه و شبانه پذیرش می‌شوند، گفت:‌ از مجموع 830 هزار داوطلب شرکت کننده در آزمون سراسری تعداد454 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه و شبانه می‌شوند و مابقی داوطلبان می‌توانند در دوره‌های پیام نور غیرانتفاعی و غیره انتخاب رشته کنند و به این ترتیب همه داوطبان به نوعی مجاز به انتخاب رشته شدند.

وی با تأکید بر اینکه راهنمای انتخاب رشته مجازی آزمون سراسری از روز چهارشنبه 18 مردادماه سال جاری روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور فعال می‌شود، خاطرنشان کرد: این دفترچه راهنما بر اساس ظرفیت‌های پذیرش امسال و نمرات داوطلبان و همچنین ضوابط سال جاری و حداقل‌های سال گذشته شبیه‌سازی شده و اعتقاد راسخ داریم اگر داوطلبی بخواهد بداند در چه رشته‌هایی و چه دانشگاهی قبول خواهد شد می‌تواند این دفترچه راهنما را مطالعه کند.در واقع این دفترچه راهنمای انتخاب رشته مجازی با ارائه مشاوره‌ای شبیه به مراکز مشاوره انتخاب رشته، به نوعی در انتخاب رشته متناسب با علاقه و رتبه اکتسابی داوطلب به وی کمک خواهد کرد.

** کلاهبرداری مؤسسات انتخاب رشته
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از امکان ثبت‌نام جاماندگان کنکور خبر داد و گفت‌: داوطلبانی که در آزمون سراسری 96 ثبت‌نام نکرده‌اند و یا اینکه در جلسه آزمون غایب بودند می‌توانند در رشته‌های بدون آزمون که پذیرش در آنها بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد، ثبت‌نام کنند. دکتر خدایی با تأکید بر اینکه همه داوطلبان کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته شدند، تأکید کرد: داوطلبانی که در آزمون سراسری 96 ثبت‌نام نکرده‌اند یا در جلسه آزمون غایب بودند می‌توانند در رشته‌های بدون آزمون ثبت‌نام کنند تا پذیرش آنها در این رشته‌ها بر اساس سوابق تحصیلی صورت گیرد.

** کامپیوتر می‌خوانم
نفر اول گروه آزمایشی ریاضی و فنی گفت: رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف را انتخاب خواهم کرد.
صابر دین پژوه نفر اول گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر گفت: از نتایج آزمون‌هایی که داده بودم می‌دانستم که جزو نفرات برتر کنکور سراسری هستم.هیچ کلاس کنکوری شرکت نکرده‌ام اما در مدرسه تیزهوشان تحصیل کرده‌ام. دین پژوه بیان کرد: رشته انتخابیم در دانشگاه کامپیوتر گرایش نرم‌افزار دانشگاه صنعتی شریف است.

** پزشکی را انتخاب می‌کنم
امیرحسین قاسمی‌نژاد‌ رائینی رتبه اول تجربی هم اعلام کرد: قبل از کنکور پیش‌بینی این نتیجه را داشتم، چون واقعاً تلاش کردم اما بعد از کنکور واقعاً با محاسبات خودم مطمئن بودم رتبه برتر را کسب می‌کنم. وی با اشاره به اینکه به کلاس‌های فوق برنامه اعتقاد ندارم، گفت: من اصلاً از کلاس‌های فوق برنامه استفاده نکردم و هیچ کلاس آموزشی نرفتم چون به این کلاسها اعتقاد ندارم. قاسمی‌نژاد‌ رائینی با اشاره به برنامه خود برای آینده تصریح کرد: همیشه به پزشکی علاقه‌مند بودم و اگر بخواهم رشته تحصیلی انتخاب کنم رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب می‌کنم.

** علاقه‌مند رشته برق هستم
محمدامین مطهری‌نیا رتبه 6 کنکور هم اعلام کرد: در یک سال آخر مانده به کنکور، برای اینکه بتوانم به موفقیت دست پیدا کنم و هدف مد نظرم را انجام دهم، روزانه هشت ساعت مطالعه می‌کردم. مطهری‌نیا خاطرنشان کرد: به دوستان و هم‌سن و سالان خودم که قصد شرکت در کنکور را دارند پیشنهاد می‌کنم که پیش از شرکت در کلاس‌های کنکور ابتدا خود و هدفشان را بشناسند و بعد اقدام به این کار کنند نه اینکه چون دوستشان به کلاس رفته، آنها هم حتماً این کار را انجام دهند. وی تصریح کرد: در حال حاضر قصد دارم که رشته برق را برای ادامه تحصیل انتخاب کنم البته این رشته را به صورت صد درصد انتخاب نکردم و قطعاً بررسی‌های بیشتری انجام می‌دهم.

** علوم سیاسی می‌خوانم
عرفان میران‌زاده مهابادی رتبه برتر علوم انسانی هم درباره میزان مطالعه‌اش برای کنکور گفت: روزانه 10 الی 11 ساعت درس می‌خواندم و چون در مدرسه غیر انتفاعی تحصیل کردم کلاس کنکور نرفتم. البته اعتقادی به کلاس کنکور نداشتم. او که می‌خواهد در رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران درس بخواند درباره علاقه‌اش به شبکه‌های اجتماعی هم معتقد است: بی‌نهایت خبر می‌خوانم و در تلگرام در گروه های مختلفی عضو هستم اما در زمان کنکور تلفن همراهم را کنار گذاشتم و فقط درس خواندم. یاسمن میر رتبه 6 علوم تجربی هم با اشاره به اینکه به هیچ عنوان در شبکه‌های اجتماعی عضو نبوده تأکید کرد: در دو سال گذشته از صبح تا شب فقط درس خواندم حتی کلاس‌های متفرقه هم نرفتم.. او که می‌خواهد در رشته پزشکی دانشگاه تهران تحصیل کند به داوطلبان کنکور توصیه کرد: اگر واقعاً دوست دارید در رشته مورد علاقه تان قبول شوید یک سالی باید سختی بکشید. من اصلاً تلفن همراه نداشتم و در هیچ شبکه اجتماعی هم عضو نبودم و فقط کلاس رفتم و درس خواندم. /+

*منبع: روزنامه ایران؛ 1396،5،16

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۷/۰۵
فمینیست های ایرانی

ابراهیم خدایی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی