فمینیست های ایرانی

نظرات افراد و شخصیت ها با گرایش زن محور و مردستیزانه

فمینیست های ایرانی

نظرات افراد و شخصیت ها با گرایش زن محور و مردستیزانه

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
 Imageمعاون آموزش و پژوهش مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضاییه با بیان اینکه زنان می توانند شرط مهریه عند المطالبه را در سند ازدواج امضاء نکنند، گفت: مهریه عندالاستطاعه شرط خوبی در سندهای ازدواج نیست.

ایرنا: "فاطمه بداقی" روز چهارشنبه افزود: مهریه در صورت عندالمطالبه بودن برای زن حق حبس ایجاد می کند بدین معنا که زن در صورت عدم پرداخت مهریه از سوی مرد، می تواند حکم حبس برای همسرش بگیرد.

وی اظهار داشت: اما در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد راهی برای زن به منظور گرفتن حق خود از مرد باقی نمی ماند.

وی با اشاره به دیگر اشکالات مهریه عندالاستطاعه، گفت: از اشکالات دیگر مهریه عندالاستطاعه لازم الاجرا نبودن آن است زیرا در صورت عدم پرداخت مهریه از سوی مرد، زن باید استطاعت مالی مرد را ثابت کند، در غیر این صورت نمی تواند حق مهریه خود را دریافت کند.

بداقی تصریح کرد: اما در صورتی که زن مهریه عندالمطالبه را در سند ازدواج انتخاب کرده باشد، به راحتی می تواند حق خود را از مرد طلب کند.

وی از دیگر اشکالات مهریه عندالاستطاعه را مجهول بودن زمان مدت قرارداد دانست و گفت: زمانی که قراردادی زمانش مجهول باشد، نتیجه اش بطلان قرارداد است و در این صورت زن نمی تواند به حق مهریه اش دست یابد.

وی افزود: اصولا شروط مجهول باطل است و چون مهریه عندالاستطاعه زمان مشخصی برای پرداخت ندارد، عملا شرط مجهول و باطل است و در این صورت باید زن به سراغ مهرالمثل برود.

بداقی گفت: از دیگر اشکالات مهریه عند الاستطاعه این است که قانون گذار آن را نمی شناسد.

وی با بیان اینکه مهریه عندالمطالبه مدت روشن و معینی دارد و در قانون شناخته شده است، افزود: در صورت عندالمطالبه بودن مهریه، قاضی می تواند در تسریع حکم آن اقدام کرده و حتی مهریه را بصورت اقساط برای زن مطالبه کند.

وی ادامه داد: مهریه عند الاستطاعه برای قاضی مجهول بوده و همه فروض برای آن پیش بینی نشده است.

بداقی گفت: به عنوان مثال در زمان فوت همسر یا هنگام طلاق، قانون فروضی را برای آن پیش بینی نکرده و تنها در صورتی زن به حق مهریه خود می رسد که بتواند استطاعت مالی مرد را ثابت کند.

وی اضافه کرد: بر این اساس، در اختلافات و مناقشاتی که بین زوجین پیش می آید در صورت مهریه عندالاستطاعه قاضی نمی تواند تصمیم بگیرد.

وی اظهار داشت: اشکال دیگر این قانون این است که به محض انعقاد عقد بین زوجین مهریه به ملکیت زوجه در نمی آید اما در مهریه عندالمطالبه به محض انعقاد عقد، مهریه به ملکیت زوجه می رسد.

بداقی، با بیان اینکه در شرایط فعلی که مهریه عندالمطالبه است مهریه ها از سوی برخی همسران پرداخت نمی شود، یادآور شد: در قضیه مهریه عندالاستطاعه قضیه لاینحل باقی می ماند.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۷/۳۰
فمینیست های ایرانی

فاطمه بداقی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی