فمینیست های ایرانی

نظرات افراد و شخصیت ها با گرایش زن محور و مردستیزانه

فمینیست های ایرانی

نظرات افراد و شخصیت ها با گرایش زن محور و مردستیزانه

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
 خبرآنلاین فهیمه حسن میریفهیمه حسن‌میری: با تمام شدن روزهای پرهیاهوی انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، بعد از این که مردم پای صندوق‌های رای حاضر شدند و ایستادن‌های طولانی زیر آفتاب در صف‌ها را برای نوشتن نام کاندیدای مورد نظرشان تاب آوردند، حالا نوبت امیدواری است؛ امیدواری برای تحقق وعده‌هایی که به آنها داده شده و شعارهایی که شنیده‌اند. حالا قشرهای مختلف منتظرند وعده «نیمه راهیم، برنمی‌گردیم» محقق شود و مسیری که دولت یازدهم شروع کرده، در چهار سالی که پیش رو دارد، برای رسیدن به شرایط بهتر ادامه پیدا کند. زنان هم یکی از اقشاری هستند که با پایان انتخابات، حالا منتظر تدبیر و امید دولت جدید برای رسیدن به مطالباتشانند.

حمایت می‌کنیم اما مطالبه هم داریم

زنان سال‌های گذشته را به خوبی به یاد دارند. بعد از روزهای تلاش برای خانه‌نشین کردنشان در دولت احمدی‌نژاد، با روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور جدید، امیدوار شدند که بتوانند هم در مناصب سیاسی راه پیدا کنند و هم موقعیت‌های بهتری برای تحصیل و اشتغالشان فراهم شود.

با همه این امیدواری‌ها، در مرداد 1392، وقتی قرار بود اعضای کابینه دولت یازدهم معرفی شوند،‌ انتقادهای زیادی به کابینه صددرصد مردانه حسن روحانی وارد شد. این انتقادها به این دلیل بود که با توجه به وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی، پیش‌بینی می‌شد به توانایی‌های زنان هم برای به عهده گرفتن مسئولیت‌های اساسی کشور توجه شود اماخبری از حضور زنان توانمند در بین وزرا نبود. 

در کنار این انتقادها، روحانی سه معاونت مهم ریاست جمهوری را به زنان سپرد؛ معصومه ابتکار،‌ معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست، الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رییس جمهور و شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری. او علاوه بر سه معاون خود،‌ در لایه‌های بالایی وزارتخانه‌ها،‌ از مدیران زن به خوبی استفاده کرد؛ به عنوان مثال برای نخستین بار یک زن شد سخنگوی وزارت امور خارجه و در ادامه سفیر ایران. در دیگر وزارتخانه‌ها هم موارد مشابه دیگری اتفاق افتاد. ضمن اینکه چندین فرماندار هم از جامعه زنان انتخاب شدند. در سال‌های پایانی دولت یازدهم هم، معاونت گردشگری و میراث فرهنگی به زهرا احمدی‌پور سپرده شد تا اعتماد به زنان برای تصدی مسئولیت‌های مهم شکل جدی‌تری به خودش بگیرد.

حالا با انتخاب حسن روحانی به عنوان دوازدهمین رییس جمهور، زنان باز هم مطالبات خودشان را مطرح می‌کنند و برای به دست آوردن آنها امیدوارند. آنها در آخرین روزهای دولت یازدهم، در بیانیه‌‌ای مطالباتشان را از رییس جمهور جدید مطرح کردند. در این بیانیه، خواسته‌های اقشار مختلف زنان مطرح شده بود؛ از لزوم تغییر بعضی قوانین تا بهبود وضعیت تحصیلی، اشتغال، حضور در عرصه‌های ورزشی و فراهم کردن فرصتی برای مشارکت عمومی و سیاسی.

در این بیانیه که به امضای فعالان حوزه زنان و چهره‌های سرشناس فرهنگی، علمی و هنری هم رسیده، تاکید شده: «ما امضاکنندگان این بیانیه انتظار داریم که دولت دوازدهم تا پایان دوران مسئولیت خود سهم ناچیز زنان را در بازار کار به بیش از دوبرابر آمار فعلی افزایش دهد. اختصاص حداقل 30 درصد از کابینه به زنان توانا و برابری‌خواه، مطالبات حداقلی و به تعویق افتادۀ دیگری است که لازم است در دولت آتی محقق شود. همچنین وظیفۀ خود می‌دانیم در چهارسال پیش‌رو بر عملکرد دولت در این حوزه نظارت کنیم و پیگیر مطالبات خود تا زمان تحقق کامل آنها باشیم.»

فعالان حوزه زنان چه می‌گویند؟

همایش‌های انتخاباتی و حضور زنانی که پلاکاردهایی با محوریت مهمترین خواسته‌هایشان در دست گرفته بودند، می‌تواند بیانگر بعضی از مهمترین مطالبات آنها از رییس‌جمهور باشد. در بین این پلاکاردها چنین جملات و عباراتی به چشم می‌خورد: نه به تبعیض جنسیتی، اصلاح قانون کار برای زنان، ایجاد فرصت‌های برابر شغلی برای زنان و مردان، نه به گشت ارشاد، رفع محدودیت‌های جنسیتی در تحصیل، رفع موانع حضور زنان در ورزشگاه‌ها ، ورود زنان به کابینه، فضای آزاد برای فعالیت‌های مدنی.

نیمی از جمعیت جامعه در شرایطی مطالباتشان را مطرح می‌کنند که قانون اساسی هم بر این مطالبات تاکید کرده است. بند چهاردهم اصل سوم قانون اساسی بر «تامین حقوق همه‌جانبه افراد از زن و مرد و ایجاد امنیت قضایی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون» تاکید می‌کند و همچنین اصل بیستم اشاره می‌کند: همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

جدول زیر نیز بیانگر بعضی از مطالبات فعالان حوزه زنان در دولت دوازدهم است:‌

نام و سمت

شرح مطالبه

الهه کولایی، نماینده سابق مجلس

آنچه درمورد انتظارات زنان قابل اشاره است این است که زنان همواره در طول دهه‌های گذشته به ویژه پس از انقلاب و شکل گیری جمهوری اسلامی، نقشی اثرگذار در حیات اجتماعی کشور در حوزه‌های مختلف بر عهده گرفتند، ولی برخورداری مناسب از آن را تجربه نکردند. نارسا بودن و بسیار پایین بودن حضور زنان در حوزه عمومی اقتصادی و سیاست، مطالبه ای غیرقابل چشم پوشی است. همان طور که از زنان در سیاست ملی و اقتصاد استفاده نشده، در مدیریت شهری نیز این وضعیت را شاهد هستیم.

زهرا شجاعی، رییس مجمع زنان اصلاح‌طلب در سال 76 که من حوزه زنان را تحویل گرفتم بسیار آسان تر از آن چیزی بود که دولت یازدهم در زمان تحویل دولت به دست گرفته است.در حوزه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی با شرایطی که به وجود آمده اقدامات مثبتی صورت گرفته است و همچنین رشد سازمان های غیردولتی به ویژه در حوزه زنان اقداماتی اثرگذار در کشور به شمار می آید. امیدواریم کارهای نیمه کاره ای که بنای آن گذاشته شده است دوام پیدا کند و به نقطه پایان برسد و چهار سال دیگر شاهد پیشرفت و موفقیت کشور باشیم.

آذر منصوری، فعال حوزه زنان

دولت در چند سال گذشته اقدامات خوبی در سپردن مسئولیت ها به زنان داشته است و حالا لازم است 30 درصد وزیران،‌ معاونان، استانداران، فرمانداران و بخشداران را به زنان اختصاص دهد. باید این فرصت در اختیار زنان قرار گیرد تا مسئولیت های مهم را بر عهده بگیرند مگر کسانی که اکنون وزیر، نماینده یا رئیس مجلس هستند از همان ابتدا در این مسئولیت ها حضور داشته‌اند؟ این افراد مرحله به مرحله فرصت داشته اند تا رشد کنند. این فرصت هم باید برای زنان فراهم شود.

پردیس عامری، پژوهشگر حوزه زنان متاسفانه همانطور که در مناظره‌ها هم دیدیم، زنان جایی در سخنان کاندیداها نداشتند و نیمی از جمعیت جامعه در تمام این مدت حذف شده‌اند، سال‌هاست بیانیه امضا می‌کنیم و مطالباتمان را بیان می‌کنیم، فکر می‌کنم حالا دیگر همه مطالباتمان را می‌دانند اما آنچه در این فضا به آن نیاز داریم حمایت برای تشکل‌ مستقل زنان است که فعالان زنان با پشتوانه علمی بتوانند در فضای مردسالار فعالیت کنند. درواقع به بسیج مردمی از راه تشکل مستقل از احزاب سیاسی نیاز داریم.

نیره توکلی، جامعه‌شناس

در این چهار ساله بسیاری از ان‌جی‌اوهای زنان شکوفا شده و به فعالیت پرداختند. همچنین وضعیت نشریات مربوط به زنان بسیار بهتر از پیش شد و آنها هم فعالیت خود را از سر گرفتند. امیدواریم این وضعیت ادامه داشته باشد و در عین حال نیاز است شرایط عمومی بهتری برای حضور زنان در فضاهای عمومی فراهم شود

فاطمه گوارایی، فعال حوزه زنان زنان برای ورود بیشتر به عرصه مدیریت‌های کلان باید از پیچ مدیریت‌های میانی به طرز شایسته‌ای عبور کنند و آن را سکوی پرش به سایر عرصه‌ها کنند.

فریده غیرت، حقوقدان

رییس‌جمهور در مقام قانونگذاری نیست که بگوییم قوانین را به نفع زنان تغییر دهند. فقط چیزی که اینجا مورد توجهمان است و بارها به عنوان توقعات از رییس جمهور مطرح کردیم، ایجاد زمینه مساعد در کشور است، به سمتی که دید جامعه نسبت به زنان تغییر کند و حقوقی که لازمه وجود یک انسان است برای زن‌ها در نظر گرفته شود. در کشور ما مساله وضع قوانین برای زنان یا تغییر قوانین به نفع آنها با مشکلات عدیده ای مواجه است، چون دید نسبت به تساوی زنان، منفی است و جنبه های دیگری به آن داده می شود. از رییس جمهور این انتظار را داریم بر قانون اساسی نظارت داشته باشد، چرا که اگر قانون اساسی را بخوانند و درست اعمال کنند، حقوقی داریم که اجرای آنها مغفول مانده.

نگین باقری، روزنامه‌نگار و فعال حوزه زنان

هنوز نرخ اشتغال زنان از حدود 15 درصد بالا تر نرفته، هنوز راه بسیار طولانی اصلاح قوانین مدنی و مجازات اسلامی باقی مانده است. همچنان راه زنان در عرصه‌های بسیاری از فعالیت‌های ورزشی با ممانعت‌های کلیشه‌ای روبرو است که امید است برطرف شوند

ثمین چراغی، فعال حوزه زنان

لازم است در تسریع مواردی مثل تصویب قانون حمایت از زنان در برابر خشونت خانگی کارهای لازم انجام شود، بیمه زنان خانه‌دار و رسیدگی به خواسته‌های زنان روستایی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند هم لازم است در دستور کار قرار بگیرد، در عین حال فضا برای هم‌اندیشی‌ها و سخنرانی‌ها درباره زنان فراهم شود

/+

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۷/۰۳
فمینیست های ایرانی

فهیمه حسن میری

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی